مالیات اینفلوئنسرها
  • ms.akbari
  • اسفند 26, 1400
  • بدون دیدگاه

مالیات اینفلوئنسرها

توجه داشته باشید فعالیت های تبلیغاتی و درآمدهای حاصل از تبلیغات در سال ۱۴۰۰ مورد توجه سازمان امور مالیاتی قرار گرفت که از این پس اینفلوئنسرها را مشمول تکالیف مالیاتی قرار داده است.

مالیات اینفلوئنسرها چیست؟

توجه داشته باشید اخیرا در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور درآمد هایی که بیش از ۵۰ هزار دنبال کننده می باشد از محل تبلیغات مشمول مالیات بر درآمد می باشد. سازمان امور مالیاتی بر مبنای این قانون دستورالعمل مالیات اینفلوئنسرها را به تمام ادارات ابلاغ کرده است.

بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم هر شخصی که در ایران و از ایران درآمد داشته باشد باید بابت درآمد مالیاتی تا به اداره مالیات پرداخت نماید. در غیر اینصورت جریمه شامل حال آن ها می شود.

اینفلوئنسرهایی که در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و …. تبلیغات انجام داده و خدمات تبلیغاتی در حساب ها و کانال های خود انجام می‌دهند درآمد کسب می کنند.

باید بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم و همچنین قانون بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور باید به صورت سالیانه مالیات پرداخت کنند. با شناسایی درآمد آن ها توسط اداره مالیات مبلغ مالیات سالانه تعیین خواهد شد. پس از فرآیند قانونی مشخص باید مالیات را به اداره امور مالیاتی پرداخت نماید.

 

 لازم است بدانید اینفلوئنسر هایی مکلف به پرداخت مالیات می‌باشند که اینستاگرام آن ها بیش از ۵۰۰ هزار دنبال کننده داشته باشد. همچنین اینفلوئنسر هایی که از محل تبلیغات در پیج خود درآمد کسب می‌کنند نیز مشمول مالیات می‌باشند. به همین خاطر صرفاً داشتن بیش از ۵۰۰ هزار کاربر بدون داشتن درآمد مشمول مالیات نخواهد شد.

بنابراین می توان گفت مالیات اینفلوئنسرها عبارتند از: مالیاتی که اینفلوئنسرها به خاطر داشتن هرگونه رسانه اجتماعی مجازی اینستاگرام، تلگرام ، توییتر و … که بیش از ۵۰۰ هزار نفر دنبال کننده دارد. از محل درآمد مربوط به تبلیغات در این رسانه باید پس از رسیدگی در اداره مالیات، مالیات خود را پرداخت نمایند.

تکالیف مالیاتی اینفلوئنسرها

همانطور که ذکر شد اینفلوئنسرهایی که بیش از ۵۰۰ هزار فالوور دارند و از آن طریق کسب درآمد می‌کنند مشمول مالیات می باشد. در صورت پرداخت نکردن مالیات عواقبی را برای آن را به همراه دارد. تکالیف مالیاتی اینفلوئنسرها عبارتند از:

تکلیف اینفلوئنسر به اعلام شروع فعالیت شغلی به اداره مالیاتی

توجه داشته باشید از نظر قوانین مالیاتی فعالیت تبلیغی اینفلوئنسر که بیش از ۵۰۰ هزار تومان کننده دارد یک شغل انتفاعی مالیاتی محسوب خواهد شد.

بر اساس قانون مالیات های مستقیم اینفلوئنس مکلف است که وقتی شغل مزبور را شروع می‌کند یعنی دنبال کننده آن به ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد باید ظرف ۴ ماه شروع فعالیت خود را به اداره مالی و امور مالیاتی محل اعلام کند و پرونده مالیاتی تشکیل دهد .

همچنین قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان فلوئنسر ها موظفند که سازمان امور مالیاتی قوانینی که وضع می کند را ثبت نام و عضویت در سامانه واحد اقدام کنند.

در صورتی که این تغییرات انجام ندهند جریمه‌ای معادل ۱۰ درصد مالیات قطعی متعلقه برای آن ها در نظر گرفته می‌شود. همچنین عدم اعلام فعالیت باعث می‌شود تا محرومیت وی از معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی را به همراه داشته باشد.

تکلیف اینفلوئنسر برای تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی

اینفلوئنسرها نیز مانند دیگر کسب و کارها مکلف هستند که برای هر سال مالیاتی اظهارنامه ای را که در آن اطلاعات درآمدی خود هزینه ها و اطلاعات دیگر را تسلیم اداره مالیات کند. بهتر است بدانید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی هر سال مالی نفرات را برای اشخاص حقیقی تا آخر خرداد ماه می باشد.

اگر در مدت قانونی اظهارنامه خود را تسلیم اداره قانون مالیات نکند باعث می شود تا جریمه معادل ۳۰ درصد مالیات متعلقه برای آنها در نظر گرفته شود که بخشودنی هم نیست. بهتر است بدانید اگر اینفلوئنسر برای سه سال متوالی اظهارنامه مالیاتی تسلیم اداره مالیاتی نکند امکان های مشمول جرایم مالیاتی و بیش از ۶ ماه تا ۲ سال حبس شود.

تکلیف اینفلوئنسر برای تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی

 

تعیین مبلغ مالیات اینفلوئنسرها

مالیات اینفلوئنسرها توسط اداره مالیات بر اساس عوامل و مستند مشخصی تعیین و اعلام می‌شود.

عوامل موثر در تعیین مالیات سالیانه اینفلوئنسرها

توجه داشته باشید عوامل و فاکتورهای وجود دارد که برای تعیین مالیات اینفلوئنسرها موثر می باشد. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

  1. جمع درآمد سالانه اینفلوئنسر از تبلیغات
  2. معافیت های مالیاتی برای اینفلوئنسرها
  3. هزینه های قابل قبول مالیاتی وی

اقدامات لازم برای تعیین درآمد مشمول مالیات

تعیین درآمد مشمول مالیات ابتدا جمع درآمد ناخالص شناسایی شده سپس هزینه های قابل قبول مالیاتی را جمع کرده در طول سال مالی از درآمد ناخالص کسر خواهند شد.

با کسر معافیت‌های قانونی درآمد مشمول مالیات بازاریابی تاثیر گذار به دست خواهد آورد. پس از آن نرخ مالیات مربوط در مبلغ مشمول مالیات اعمال می‌شود که در آخر نیز مبلغ مالی قابل پرداخت توسط اینفلوئنسرها تعیین می شود.

اقدامات لازم برای تعیین درآمد مشمول مالیات

معافیت های مورد استفاده اینفلوئنسرها

همانطور که می‌دانید برای تمامی مودیان برخی معافیت‌های مالیاتی در قانون وجود دارد که این معافیت ها برای اینفلوئنسرها نیز قابل استفاده می باشد. اگر شما از این معافیت ها اطلاع داشته باشید به شما کمک می کند تا مالیات را کاهش دهید.

معافیت عمومی حداقل درآمد اینفلوئنسر از مالیات

اگر اینفلوئنسرها درآمدی تا مبلغ ۳۶ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ داشته باشند به شرح تسلیم اظهارنامه عملکرد از مالیات معاف می باشند. همچنین بهتر است بدانید در ازای هر ۱۰ درصد افزایش درآمد برای مشمول مالیات نسبت به درآمد ابزاری مشمول مالیات سال گذشته یک واحد درصد و در ۳ تا ۵ درصد از مالیاتی وی کاسته خواهد شد.

بهتر است بدانید درآمد اینفلوئنسر ها از سود سپرده، جوایز حساب‌های مختلف از بانک ها و موسسات اداری، سود و جوایز اوراق مشارکت و .. مشمول پرداخت مالیات برای فلوئنسر ها نمی باشد.

بهتر است بدانید اینفلوئنسری که به صورت سه سال متوالی ترازنامه و حساب سود و زیان در دفاتر و مورد قبول باشد مالیات در سال تسلیم اظهارنامه بدون رتبه‌ی اختلاف پرداخت کند.

تقریبا ۵ درصد مالیات سال محصول به عنوان جایزه خوش حسابی محاسبه خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان تیم تخصصی رشد ۳۶۰ در ارتباط باشید.

به سود سپرده و جوایز حساب‌های مختلف اینفلوئنسرها نیز مالیات تعلق می گیرد؟

خیر به سود سپرده و جواهر حساب‌های مختلف را مالیات تعلق نمی گیرد.

اینفلوئنسر ها مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا چه وقت دارند؟

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای اینفلوئنسرها برای اشخاص حقیقی تا آخر خرداد ماه سال بعد از سال مالیاتی مربوطه می باشد.

از چه سالی قانون پرداخت مالیات اینفلوئنسرها شروع شد؟

سال ۱۴۰۰ قانون پرداخت مالیات اینفلوئنسرها شروع شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 6 =

مشاوره رایگان

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم
ارسال
close-link