نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است؟

نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است؟

اگر شما هم در جهان گسترده وب حضور دارید، حتما بار ها شنیده اید که نرخ کلیک چیست؟ اصطلاح انگلیسی آن click-through rate، این روز ها با مخفف خود یعنی CTR شناخته می شود. هنگامی که یک عبارت را در موتور جستجو سرچ میکنید، در صفحه نخست نتایجی نمایش داده می شوند که طبق الگوریتم ها بیش ترین ارتباط را داشته اند.

برای نمونه شما این عبارت را سرچ کرده اید؛«نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است؟» در پاسخ به این سوال که نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است، جستجوگر در صفحه نخست حداقل 10 لینک را نشان می دهد. شما ممکن است بر روی یک یا همه ی نتایج کلیک کنید و محتوا را مطالعه کنید.

در این بین میزان کلیک بر روی یک لینک می تواند بیش از سایرین باشد. باید بگوئیم که نرخ کلیک یک معیار است. اما معیاری برای چه چیزی؟ در ادامه همراه ما در رشد 360 باشید تا به این نکته بپردازیم که نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است.

نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است؟

نرخ کلیک چیست؟

پس از آن که شما عبارتی را سرچ کرده اید، نتایج به صورت لینک نشان داده می شوند. بین لینک ها شما بر روی یک لینک خاص که به نظر مرتبط آمده است کلیک کرده اید. نرخ کلیک در واقع میزان دریافت Impression یا همان میزان بازدید در نتایج جستجو و پس از آن کلیک بر روی لینک سایت است. دقیقا معنای نرخ کلیک همین است؛

چند درصد از مخاطبان لینک را دیده اند و سپس اقدام به بررسی بیشتر کرده اند و بر روی لینک کلیک کرده اند. هر چقدر نرخ کلیک بالا باشد، شما در تبلیغات و هدفی که از آن داشته اید موفق تر خواهید بود. در صورتی که CTR میزان بالایی داشته باشد، کاربران صفحه وب خاص شما را مرتبط با کوئر های جستجو می داند.

در نهایت این مخاطبان به صفحه ای برای خرید محصول، دانلود فایل، ثبت نام و یا …وارد خواهند شد. در ادامه به معرفی نرخ کلیک به طور کامل خواهیم پرداخت.

چرا نرخ کلیک عنصری ارزشمند است؟

اگر هنوز هم میپرسید که چرا نرخ کلیک حائز اهمیت است؟ باید بگوئیم که الگوریتم های هر موتور جستجوگری از جمله گوگل، به این نکته توجه بالایی دارند. این که چند درصد از مخاطبانی که لینک شما را در صفحه نتایج جستجو دیده اند، آن را متناسب دانسته و بر روی آن کلیک کرده اند.

بنابراین زمانی که تعداد دفعات کیلک بالا باشد، این صفحه بهینه و ایده آل بوده است و برای مخاطب جذابیت و کاربرد داشته است. بنابراین ترافیک شما افزایش یافته است و رتبه شما در رنکینگ گوگل بهبود می یابد.

برای نمونه در نتیجه جستجوی عبارتی چون نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است؟ ممکن است ده ها لینک برای شما نمایش داده شود. اما شما معمولا بر روی لینک نخست کلیک می کنید. این صفحه با افزایش بازدید، موفق تر خواهد بود.

چگونه می توان نرخ کلیک را افزایش داد؟

  • با استفاده از روش های بهینه سازی سایت، سئو سایت خود را بهبود ببخشید و از این طریق بازدید بالاتری را دریافت کنید.
  • برای محتوای متنی، ویدیویی و…عنوان هایی مناسب، جذاب و مرتبط با نوع محتوا انتخاب کنید.
  • کلمات کلیدی مناسب با متن را انتخاب کنید. انتخاب درست کلمه کلیدی اهمیت بالایی دارد.
  • از هیچ عنصر تکراری استفاده نکنید چرا که رتبه شما در گوگل کاهش پیدا می کند. برای نمونه محتوای تکراری، عنوان تکراری و کلیشه ای و…
  • تولید محتوای ارزشمند و یونیک، یکی از مهم ترین ابزار ها برای افزایش نرخ کلیک است.
  • وب سایت خود را ایده آل و کاربر پسند طراحی کنید تا مخاطب بیشتری را جذب و در سایت نگه دارید.
  • استفاده از تبلیغات گوگل برای افزایش ترافیک سایت و افزایش نرخ کلیک شیوه ای بسیار مناسب است.

نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است؟

آیا می دانید Impression چیست؟

به این سوالات پاسخ دادیم که نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است. اکنون به این نکته بپردازیم که ایمپرشن یا Impression چیست؟ در نتیجه جستجوی عبارت در موتور جستجو، صفحه نتایج باز می شود. در این صفحه چندین لینک از سایت های متفاوت وجود دارد.

آیا لینک وب سایت شما هم در این صفحه دیده شده است؟ اگر در صفحه اول هستید پس دیده شده اید و 1 ایمپرشن برای شما ثبت خواهد شد. اما اگر در صفحه دوم، سوم یا دهم هستید، در صورتی ایمپرشن دریافت خواهید کرد که مخاطب به آن صفحه هم سر بزند. ممکن است پس از دریافت ایمپرشن مخاطب بر روی لینک شما کلیک کند و وارد صفحه وب شود.

در این صورت نرخ کلیک شما افزایش می یابد. بنابراین برای افزایش نرخ کلیک، سئو سایت و تولید محتوا هستند که بیش ترین نقش را ایفا خواهند نمود.

نرخ کلیک چگونه محاسبه می شود؟

با یک فرمول ساده نرخ کلیک شما مشخص می شود، ابتدا تعداد کلیک را بر تعداد ایمپرشن تقسیم کنید و در نهایت در عدد 100 ضرب کنید. برای نمونه فرض کنید عبارت «نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است» در نتایج گوگل 200 بار نمایش داده شده است. کاربرانی که آن را دیده اند، 50 بار بر روی آن کلیک کرده اند.

عدد 50 تقسیم بر 200 خواهد شد 0.25 که این عدد را در 100 ضرب می کنیم و عدد 25 یا همان بیست و پنج درصد نرخ کلیک شما است. افزایش نرخ کلیک مهم ترین نکته ای است که در بهبود رتبه بندی وب سایت و جذب مخاطب باید در نظر داشته باشید.

چه عواملی بر افزایش نرخ کلیک اثر گذار هستند؟

کلید واژه ها از اهمیت بالایی برخوردارند. در کنار آن ها کیفیت و سئو سایت نیز اهمیت دارد.

آیا با استفاده از ربات می شود نرخ کلیک را افزایش داد؟

بله اما گوگل الگوریتم های قدرتمندی دارد که ربات را از انسان تشخیص می دهند و در نتیجه به ضرر سایت شما خواهد شد.

در پاسخ به این سوال که نرخ کلیک چیست و چرا حائز اهمیت است به تبلیغات اشاره می شود؟

نرخ کلیک برای تبلیغات به همین روش و با کلیک مخاطب بر روی تبلیغات در صفحه نتایج بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

مشاوره رایگان

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم
ارسال
close-link