باشگاه مشتریان چیست و چطور باعث وفاداری می شود؟

باشگاه مشتریان چیست و چطور باعث وفاداری می شود؟

برندینگ، کلمه ای است که این روز ها همه جا می توان شنید. در هر شرکت کوچک یا کمپانی بین المللی، بحث برندینگ داغ ترین موضوع صحبت ها و تصمیم گیری ها است. عناصر بسیاری سبب می شوند تا یک نام کوچک مبدل به یک برند درخشان گردد.

برای نمونه آمازون اگر امروز در هر گوشه ای از جهان مخاطب خود را دارد، به دلیل آن است که پس از برندینگ اصولی، مشتری خود را بارها و بارها مشاهده می کند.

چرا مخاطب دوباره به سوی شما باز میگردد؟ چرا برای خرید و دوم و سوم و صدم هم به سراغ شما می آید؟ آیا به این نکته توجه کرده اید که بسیار ساده خواهد بود اگر بخشی از انرژی برند را به جای جذب مخاطب، به بازگرداندن دوباره مشتری اختصاص دهیم؟

ساده ترین راه برای آن که مشتری شما دوباره هم خرید خود را تکرار کند یا خرید متفاوتی انجام دهد چیست؟ در پاسخ به این سوال، سوال دیگری پیش می آید که باشگاه مشتریان چیست و چطور باعث وفاداری می شود؟ آیا از فواید باشگاه مشتریان برای کسب و کار خود چیزی می دانید؟ در ادامه این مقاله از رشد 360 با ما همراه باشید.

باشگاه مشتریان چیست و چطور باعث وفاداری می شود؟

باشگاه مشتریان چیست؟

Loyalty Club یا باشگاه مشتریان چیست و چطور باعث وفاداری می شود؛ سوالی بسیار جذاب و در عین حال پیچیده است. در این میان باید اشاره کنیم که اصولا با مشتریان خود در ارتباط هستیم. ما تبلیغات کرده ایم، مخاطب به سوی ما آمده است، خرید انجام شده و زمانی گذشته است. سپس باید ساختاری را ایجاد کنیم تا این مشتری به ما وفادار باشد.

اگر بنا باشد خرید آنلاین دیگری را انجام دهد چرا نباید به سراغ شما بیآید؟ به محلی که اعتبار و ارزش خود را یک بار اثبات نموده است. فواید باشگاه مشتریان برای کسب و کار شما در همین نکته خلاصه شده است.

طراحی یک ساختار بر پایه تکرار که مخاطب یا مشتری پیشین را به فردی وفادار به برند مبدل نموده است. استراتژی بازاریابی شما از صفر باید بر این اساس چیده شده باشد. ساده ترین راه ایجاد تعامل مداوم با مخاطب و پاداش دادن به مخاطب است.

چرا به باشگاه مشتریان نیاز داریم؟

 • باشگاه مشتریان با هدف وفادار نمودن مشتریان، خرید و فعالیت آن ها را هر بار بررسی می کند.
 • در این بررسی ها مبالغ خرید و فاصله بین هر خرید بررسی می شود.
 • تعداد دفعاتی که مشتری خرید تازه را انجام داده است ثبت می شود.
 • روند خرید مشتری آنالیز می شود که علاقه مندی های او چیست و در چه زمان هایی خرید انجام شده است.

با بررسی دقیق مشتری در باشگاه مشتریان، به علایق و راه هایی برای تعامل مجدد با او  پرداخته می شود. دسته بندی علایق او برسی می شوند و پیشنهادات جذابی بر این اساس به او ارائه می شود. اگر هنوز هم میپرسید که باشگاه مشتریان چیست و چطور باعث وفاداری می شود؟ با ما همراه باشید.

چرا باشگاه مشتریان باعث وفاداری به برند می شود؟

آمار ها به این نکته اشاره دارند که 70 درصد از مشتریان برند ها، آنلاین شاپ ها، پلتفرم های خرید محصول یا سفارش خدمات؛ به باشگاه مشتریان برند محبوب خود پیوسته اند. شاید باور نکنید اما بیش از 60 درصد از آن ها با وجود آن که می توانند خریدی به صرفه تر از محصولی مشابه را تجربه کنند، اما از برند محبوبشان خرید کرده اند.

از مهم ترین فواید باشگاه مشتریان برای کسب و کار های خرد این است که با ارائه دادن آفر های خاص و شخصی سازی شده برای هر مخاطب، او را به چرخه خرید باز میگردانیم. با استفاده از ابزار های ارتباط با مشتریان و پلتفرم های ویژه مشتریان، می توانید ارتباطی سازگار و جذاب را با مشتری خود طراحی کنید.

اهداف باشگاه مشتریان چیست و چه تاثیری بر وفاداری مشتری دارد؟

 1. هزینه های مربوط به دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی و تبلیغات کاهش پیدا می کند.
 2. تجربه فروش بیش از برند هایی که باشگاه مشتریان ندارند.
 3. تعامل با مخاطب و حک شدن نام برند در ناخودآگاه او و درنتیجه گسترش برندینگ.
 4. آنالیز نیاز های مخاطبان.
 5. ارتباط موثر با مشتری و بررسی درخواست های او.
 6. حفظ اطلاعات مشتری برای تبلیغات مجدد برای نمونه ایمیل مارکتینگ.

پس از پاسخ به این سوال که باشگاه مشتریان چیست و چه تاثیری بر وفاداری مشتری دارد، باید بگوئیم که تفاوت مشتری وفادار و مشتری عادی چیست؟

مشتری وفادار به برند، بین 5 تا 20 درصد بیش از مشتریان دیگر و یا غیر وفادار خرید را تکرار خواهد نمود. باشگاه مشتریان یک مجموعه کامل از نرم افزار و سخت افزار است که به پردازش اطلاعات و دسته بندی آن ها میپردازد. اما این باشگاه مشتریان جذاب و پیچیده از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

باشگاه مشتریان چیست و چطور باعث وفاداری می شود؟

بخش های مختلف باشگاه مشتریان؛

 • نرم افزار باشگاه مشتریان
 • ابزار هایی برای تحلیل و ثبت نمودن تراکنش
 • ثبت عضویت مشتری
 • پلتفرم ویژه برای مشتریان
 • ابزار هایی برای حفظ ارتباط و تعامل با مشتری
 • داشبورد مدیریت ویژه باشگاه مشتریان
 • پنل هایی برای دریافت داده ها و گزارشات و آنالیز دقیق آن ها
 • ابزار هایی برای طراحی نظرسنجی ها و دریافت فیدبک مشتری

برای آن که یک استراتژی کارآمد داشته باشید، پیشنهاد می کنیم نرم افزاری قدرتمند و دقیق را مورد استفاده قرار دهید. بخش نرم افزار اساس مدیریت شما بر باشگاه مشتریان را تشکیل می دهد.

بسیاری از افرادی که پرسیده اند باشگاه مشتریان چیست و چه تاثیری بر وفاداری مشتری دارد؟ از این نکته اطلاع ندارند که وفاداری مشتری به معنای این است که بار ها توسط یک مخاطب انتخاب شوید و پس از آن عواملی چون قیمت نمی توانند بر دیدگاه او اثر بگذارند.

انواع باشگاه مشتریان کدامند؟

باشگاه مشتریان پلکانی، باشگاه مشتریان با سیستم بازگشت پول، باشگاه مشتریان با سیستم امتیاز دهی، باشگاه مشتریان بر اساس بازی وار سازی و...

نمونه هایی از آفر برای مشتریان چیست؟

برای نمونه برند استارباکس با هر خرید به مشتریان وفادار ستاره می دهد. در نتیجه می توانند خرید رایگان داشته باشند.

مهم ترین ویژگی باشگاه مشتریان چیست و چه تاثیری بر وفاداری مشتری دارد؟

مهم ترین نکته ارتباط بر اساس مکالمه با مخاطب و درگیر کردن احساسات او است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

مشاوره رایگان

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم
ارسال
close-link